Novinky

Přehled novinek týkajících se EcceHomo


1.6.2020 - Nové datové rozhraní VZP 6.2.40

VZP vydala nové datové rozhraní. Dávky za květen se ještě podávají ve verzi 6.2.39. Jakmile budou všechny číselníky VZP, vydáme novou verzi EcceHomo 3.1.2. Dávky za červen již bude nutné vytvářet s verzí 6.2.40.

V této souvislosti byl vydán nový VZP Kontrol 1.65.

15.5.2020 - Vývoj 5. generace programu

Již nějakou dobu je ve vývoji 4. generace programu EcceHomo, která bude podporovat EET. Jelikož se "uspání" EET postupně odsunulo až na konec roku, vznikl nám prostor pro zahájení vývoje generace páté.

Od začátku je EcceHomo vyvíjeno v prostředí FileMaker a s FileMakerem jsme opravdu spokojeni. Vývoj v něm probíhá rychle a výsledkem je graficky neotřelá a skvěle fungující aplikace. Nicméně nevýhoda byla od samého počátku jedna a to cena licence FileMaker, kterou musel zaplatit přímo koncový uživatel. Tato nevýhoda se postupně umocňovala zhoršováním kurzu koruny, ale hlavně licenční politikou společnosti FileMaker (dnes Claris) která postupně rezignovala na podporu malých vývojářů pro malé uživatele a svou podporu směřuje ke cloudovým a serverovým instalacím, jejichž cena se však pro nejběžnější síťový provoz lékař-sestra stala neúnosná. Dlouho jsme se pokoušeli najít v rámci platformy FileMaker nějaké rozumné řešení, ale nepodařilo se nám to.

Pro vývoj EcceHomo, počínaje pátou generací, jsme vybrali vývojové prostředí WINDEV, které před lety ve výběru zůstalo na druhém místě. Od té doby se ale posunulo o míle dál. Za čím si však již 25 let stojí je, že náklady zatěžuje pouze vývojáře a nikoliv koncové uživatele.

Pokud uvažujete o síťové verzi EcceHomo a můžete rok počkat, pak to udělejte. Finančně se vám to jistě vyplatí.

7.4.2020 - VZP Kontrol 1.64

Potichu VZP vydala nový VZP Kontrol 1.64. Nikde jsem nenašel popis, co se změnilo. Nicméně doporučuji program aktualizovat.

1.4.2020 - Podivná chyba v dávce

I když je dnes prvního dubna, nejde o vtip, ale o skutečný problém. Pokud Vám při odesílání dávky portál hlásí nějaké divné chyby (každý portál hlásí něco jiného) obsahující divná slova jako PL/SQL nebo že dávka obsahuje binární data, tak čtěte dál.

Na hlavní obrazovce stiskněte tlačítko Dávky a klikněte do pole Verze DR. Šipkou se přesuňte úplně na konec textu "6.2.39". Pokud kurzor nestojí hned za devítkou, ale o něco dál, jako by tam byla mezera, smažte ji. Nejde o mezeru, ale o znak TAB, který se tam nějakým nedopatřením "zatoulal".

Dávky nemusíte mazat a vytvářet znovu. Stačí je jen znovu vyexportovat.

Omlouvám se za vzniklé potíže, pro případ, že se chyba stala na naší straně.

30.3.2020 - Kontaktní adresa

Nové rozhraní 201704C vyžaduje v eReceptu zasílat telefon nebo kontaktní adresu pacienta (nejde o adresu pacienta). Jelikož EcceHomo 3.1 umožňuje zadat pouze telefon pacienta, je nutné vždy vyplnit telefon pacienta tak, jak popisuje předchozí novinka.

Z Vašich reakcí vyplývá, že v kartách pacientů většinou čísla telefonů nemáte. A proto jsme se rozhodli vydat novou verzi, do které jsme doplnili nové pole Kontaktní adresa a aktualizovali jsme komunikační modul eReceptu, aby toto nové pole podporoval.

Tato verze tedy již nevyžaduje zadávat telefon pacienta (i když pochopitelně můžete). Místo toho zasílá kontaktní adresu s následujícími pravidly:

Máme za to, že není nutné tuto verzi okamžitě instalovat (i když se můžeme mýlit) a že pro správný chod postačuje předchozí verze 3.1. Nicméně tato nová verze zpříjemní práci tím, že automaticky plní kontaktní adresu jako jedno z povinných polí.

30.3.2020 - Telefon pacienta

V novém rozhraní pro eRecept (201704C) je povinné pole Telefon pacienta. Bez vyplnění telefonu nedostane eRecept ID. Před odesláním zkontrolujte, zda je telefon pacienta vyplněn.

27.3.2020 - Změna rozhraní eRecept

Že se chystá nové rozhraní (201704C) bylo sice jasné od počátku roku, ale teprve 26.3. bylo nainstalováno na produkční prostředí eReceptu. A hned v noci z 31.3. na 1.4. bude z produkčního prostředí odstraněna současná verze (201704B). Vzniká tak poměrně úzké okno pro aktualizaci programů v ordinacích. Někdo má pravděpodobně pocit, že v současné situaci nemají lékaři nic jiného na práci, než urychleně aktualizovat své programy, kvůli nějakému eReceptu, o který se nikoho neprosili.

EcceHomo 3.1 již komunikuje s CÚ přes nové rozhraní 201704C, takže si jej co nejdříve nainstalujte.

23.3.2020 - Automatická aktualizace číselníků

Dnes byly na server nahrány nové číselníky VZP. Číselníky výkonů a diagnóz obsahují položky týkající se COVID-19. Na nové číselníky vás program upozorní a stačí aktualizaci jen potvrdit. Kdykoliv můžete číselníky aktualizovat i ručně.

20.2.2020 - Dvě položky na eReceptu

Dle sdělení SÚKLu bude od 1.3.2020 opět přípustné na eRecept vkládat dva léky. Stav, který panuje od 1.1., má na svědomí nedomyšlená změna legislativy. Nechápu sice, proč by nemohlo jít na jeden eRecept předepsat všechny léky, které pacient bere, ale díky alespoň za ty dva.

7.1.2020 - Duplicitní tvorba dávek ve verzi 3

Problém: Při tvorbě dávek ve verzi 3 se vytvořila každá dávka dvakrát.

Řešení: Problém je způsoben nekonzistentním obsahem ve výběrových seznamech na obrazovce Dávky.

Stiskněte tlačítko - pravo nad každým seznamem (na orázku výše je tlačítko zvýrazněno u "Výběr typů pojištění"). Stiskněte jej nad všemi čtyřmi seznamy. Následně pak již můžete znovu zaškrtnou to, co potřebujete.

Již vytvořené dávky jsou správně, proto stačí jen smazat ty duplicitní s vyšším číslem dávky. Můžete je ale zrušit všechny a vytvořit je po opravě znuvu. To je na vás.

4.1.2020 - Pokračuje dolaďování neschopenek

Jsem skutečně rád, že se daří neschopenky odesílat. Děkuji všem, kteří průběžně hlásili problémy a byli tak nápomocni jejich vyřešení. V EcceHomo 3.0.2 z dnešního dne, byly odstraněny všechny nalezené chyby za poslední dva dny a také doplněny kontroly správného vyplnění některých problémových údajů.

Pokud při odesílání neschopenky, či další manipulaci s ní, dojde k chybě, budu velice rád, když mi problémy budete nadále hlásit. Velmi uvítám, když mi tyto problémy budete zasílat emailem a do přílohy přidáte snímek chybového hlášení a hlavně soubory dpn.xml, dpn_response.xml a dpn_err.xml. Najdete je ve složce EcceHomo3EPN, kterou najdete ve složce Dokumenty. Nemusí tam být všechny uvedené soubory. Tyto soubory se při dalším požadavku na server SSZ přepíší, takže je nutné email odeslat hned, nebo si soubory někam schovat. Předem děkuji všem, kteří tak učiní a pomohou rychlému doladění programu.

31.12.2019 - Nové verze progamu a začátek roku

Z důvodu bezproblémového přechodu na verzi 3 je do konce ledna k dispozici také verze 2. Pokud nepotřebujete eNeschopenky (které jsou součástí verze 3) pak můžete posečkat s přechodem na verzi 3 do druhé poloviny ledna, kdy už by mělo být klidněji. Pro ostatní, co eNeschopenky potřebují je okamžitý přechod na verzi 3 nutností. Jsem připrave poskytnout pomoc každému, kdo ji bude potřebovat. Ocením, pokud s problémy, které nesouvisí s přechodem na verzi 3 chvíli počkáte.

Od 1. ledna se také mění datové rozhraní na 6.2.39. Nemá však smysl zatěžovat se tím hned teď, neboť se změny netýkají oblastí, které program EcceHomo řeší a VZP vyhlásila přechodné období. Jelikož předpokládám, že v průběhu ledna vyjde několik aktualizací EcceHomo3, bude dostatek možností pro změnu DR a instalaci nového VZP Kontrolu.

10.12.2019 - eNeschopenka 2

Jelikož se práce na verzi 3 v souvislosti se změnami číselníku PZT a datovým rozhraním protáhly, bude eNeschopenka součástí verze 3. Protože eNeschopenku na skutečných pacientech v tomto roce nevyzkoušíte (ČSSZ to neumožnila) máme tím pádem čas do konce roku. Neschopenka je již téměř hotova a probíhá intenzivní testování. Stále zůstává mnoho otazníků, např. nemožnost stornovat vytavenou neschopenku. Nejasná je rovněž manipulace s neschopenkou při vzájemném zastupování. Doufám, že ministr opět zařídí několika měsíční pardon a umožní tak v klidu dořešit vzniklé problémy a celý systém doladit na všech stranách.

Pokud máte funkční eRecept, pak jediné, co potřebujete je znát IČPE, které vám ČSSZ přidělila. Je to jen pro jistotu. EcceHomo je schopný si IČPE zjistit sám.

Popis "Jak na eNeschopenku" bude k dispozici zároveň s vydáním EcceHomo 3.

9.10.2019 - Nové datové rozhraní VZP 6.2.38

Od 1.10.2019 platí nové datové rozhraní VZP 6.2.38. Mění se struktura číselníku Zdravotnické potřeby a význam některých údajů v číselníku léků. Tato změna se netýká dávek za září a proto tyto dávky vytvořte a exportujte ještě v EcceHomo 2.8.1. Dávky za měsíc říjen již musíte vytvářet v EcceHomo 2.9 či novější. Říjnové dávky je již nutné kontrolovat pomocí VZP Kontrolu 1.62, pokud nepoužíváte kontrolu na portálu.

11.9.2019 - eNeschopenka

Připravujeme verzi EcceHomo, která bude podporovat kromě eReceptu také eNeschopenku. Během několika týdnů vyjde EcceHomo 3, které přinese mnoho změn, připravovaných již více jak rok. Poté, předpokládáme že počátkem prosince, vyjde EcceHomo 4, které přinese kompletní podporu eNeschopenky.

4.7.2019 - Verze pro macOS

Od června 2019 jsme zahájili úpravy program EcceHomo tak, aby jeho připravovaná verze 3 byla k dispozici také pro macOS.

30.12.2018 - Nové datové rozhraní VZP 6.2.37

Od 1.1.2019 platí nové datové rozhraní VZP 6.2.37. V souvislosti s tím byl vydán i nový VZPKontrol 1.61.

11.8.2018 - Nové datové rozhraní VZP 6.2.36

Od 1.7.2018 platí nové datové rozhraní VZP 6.2.36. Tentokrát se mění formát vykazovaných dávek a proto VZP vyhlásila tříměsíční přechodné období. Do 30.9.2018 lze tedy nadále používat stávající rozhraní verze 6.2.35. Nové rozhraní VZP bude součástí programu EcceHomo 2.7.8. Tuto aktualizaci si prosím nainstalujte nejpozději do konce září. Připomínáme, že s novým datovým rozhraním VZP také vyšel nový VZPKontrol 1.53, který je nutné také zaktualizovat, pokud tento program používáte pro kontrolu dávek před odesláním.

11.6.2018 - Předepisování léků s nulovou úhradou na eRecept

Od 8.6.2018 je na serveru CÚ SÚKL nainstalována nová verze 201704B, která zavádí dvě kontroly, které při nedodržení způsobí nepřijetí receptu.

První kontrola je požadování zvýšené úhrady pro léky, které mají v číselníku stanovenu pouze základní úhradu. Zde je náprava zřejmá. Požadujte jen takovou úhradu, která je k dispozici. Této chyby se dopouští pouze lékaři, kteří častěji požadují zvýšenou úhradu.

Druhá kontrola je méně zřejmá a dotýká se všech lékařů. Ta kontroluje nulovou úhradu ve vztahu ke způsobu úhrady. Není možné požadovat byť jen základní úhradu u léku, který pojišťovna nehradí. V případě, že předepisujete lék, který pojišťovna nehradí, zadejte způsob úhrady "Pacient" tak, jak je zobrazeno níže.

Recept